ANTAKYA ve BARIŞ ATAY

s_BARis-ATAY-A-SANSuR---1391082766167Değerli okurlarım sizlere bu yazı dizimde Antakya’nın çok değerli sanatçısı,tiyatro oyuncusu Barış Atay’dan biraz bahsetmek istiyorum tabii ki affınıza sığınarak.
Neden affınıza sığınarak diyorum çünkü siz değerli okurlarım zaten çok değerli sanatçımız Barış Atay’ı yakından tanıyorsunuz.
Barış Atay benimde çok sevdiğim ve düşüncelerini çok değer verdiğim güzide sanatçılarımızdan biridir.

Barış Atay Mengüllü Almanya’da 1981 tarihninde doğmuştur.Türk sinema ve dizi oyuncusu.
1999 yılına kadar Mengüllü, Antakya’da yaşamıştır. 18 yaşını doldurduktan sonra üniversite eğtimi tamamlamak üzere Adana’ya gitmiştir. Mengüllü, Çukurova Üniversitesi Biyoloji bölümünde okumaya başlamıştır. Ancak öğreniminin son yılında tiyatroya olan düşkünlüğü ve yeteneğinden dolayı okulu bırakmış ve İstanbul’a giderek Yeditepe Üniversitesi tiyatro bölümü sınavlarını geçerek bu üniversitenin tiyatro bölümünden mezun olmuştur.
Barış Atay Mengüllü, daha önce Hacı ve Şöhret adlı dizilerde oynamıştır. Ayrıca Kavuk ve Zincir bozan adlı filmlerde de rol almıştır. Ancak asıl dikkatleri üstüne çektiği rol, Arka Sıradakiler dizisinde canlandırdığı Saffet karakteridir. Dizinin ilk üç sezonunda başarılı performansını sürdüren genç oyuncu, birçok kişi tarafında sevilen ve takip edilen bir aktör olmayı başarmıştır.
Mart 2013’te Beste Sultan Kasapoğulları Mengüllü ile evlenmiştir.22 Kasım 2013’te Redhack soruşturması kapsamında polis tarafından gözaltına alınmış, 3 gün sonra serbest bırakılmıştır. .

Oynadığı diziler:
Hayat Devam Ediyor – (Kürşat Hazar)
Arka Sıradakiler -2007-2011 (Saffet)
Hacı
Kavuk
Şubat – Farid

Rol aldığı filimler:
Zincirbozan
Kavuk
Güzel Günler Göreceğiz

Perşembe akşamı herkesi Halk Arenası programı ekrana kitledi. Yeni Deniz Gezmiş olarak lanse edilen Barış Atay sanatçı duruşu ekranlara geldi.

Emek Sahnesi tarafından sahnelenen “Kırmızı Yorgunları” adlı tiyatro oyunu, “oyuncularından Barış Atay’ın iktidar aleyhine çok konuştuğu” gerekçesi ile sansüre uğradı. Kocaeli Büyük şehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ise iddiayı yalanladı, “Barış Atay oyunu kendisi iptal etmiştir” dedi.

-Emek Sahnesi’nin Twitter sayfasından yapılan açıklama şöyle:

“Hemen her fırsatta dile getirdiğimiz, kamuoyunun dikkatini çekmeye, farkındalık yaratmaya çalıştığımız, iktidarın; sanat ve sanatçı üzerindeki baskısı malumunuz.

Özellikle; son 12 yıllık tek parti iktidarı döneminde, tiyatrodan sinemaya, müzikten TV dizilerine, resimden heykele, edebiyattan arkeolojiye kadar, sanat, edebiyat ve insanı ilgilendiren her disiplinde, iktidarın; baskıcı, yasakçı ve sansürcü zihniyetini görmek mümkün.

Bunun son örneğini; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal’ın keyfi yasağı sayesinde bir kez daha yaşamış olduk.

Özen Yula’nın yazdığı, Beyti Engin’in rejisörlüğünde sergilediğimiz “Kırmızı Yorgunları” oyunumuzun; oyuncularımızdan Barış Atay’ın; Ali Yeşildal’a göre ‘iktidar aleyhine çok konuştuğu’ gerekçesi ile 5 Şubat 2014 akşamı Gebze Osman Hamdi Bey sahnesindeki temsilinin gerçekleştirilemeyeceği belirtilmiş, daha sonra da Osman Hamdi Bey sahnesi yöneticilerinin Ali Yeşildal ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, oyunun ya da oyuncuların, sahnenin aylık programında adlarının geçmemesi şartıyla (!) oynanmasına izin verildiği tarafımıza iletilmiştir.

Sanatın ve sanatçının; tarihin hiçbir döneminde, böylesi baskılardan yılmadığını ve yılmayacağını bir türlü anlayamayan bu zihniyetin, ödenekli tiyatrolar üzerinden başlattığı ve özel tiyatrolara karşı devam ettirdiği bu tutumunu protesto ediyor ve dayatmaya çalıştıkları kurallar ve yasakçı anlayışları sebebiyle, oyunumuzu geri çektiğimizi, ‘üzülerek ve bütün sanatseverlerden özür dileyerek’ belirtiyoruz.

‘Sanattan uzak bir toplum’ yaratma hayalleri içerisinde bulunanlar bilmelidir ki; sanat, her zaman var olmuştur ve her şeye rağmen, inatla var olmaya ve baskılara, yasaklara, sansüre karşı mücadelesine devam edecektir.”

Yapılan bu sansüre oyuncu Barış Atay da, Twitter hesabından, “Sanata sansür ve yasak kabul edilemez !!!” yazarak tepki gösterdi.

Belediye yetkilisi Atay’ı sorumlu tuttu

Sansürle suçlanan Ali Yeşildal ise iddiayı reddetti. Barış Atay’ın 950 lira tutarındaki salon ücretini yatırmadığını, kendi kendine kızıp oyunu iptal ettiğini öne sürdü.
Evet böyle bir iddia öne sürmüşdür ALİ Yeşildal ama Barış Atay ve sanatcı arkadaşları 950 lira tutarındaki salon üçretini ödemiş olduklarını açıklamışdır Barış Atay.

”Gülmek Devrimci Bir Eylemdir” der.

saygılar sevgiler

Sultan-ı Yegah

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*