Antakya’nın Tarihçesi

Roma İmparatorluğu’nun üç büyük kentinden biri ve doğu başkenti. Hristiyanlığın Kudüs dışında yayıldığı ilk kent. Hz. İsa A.S. takipçilerinin Hristiyan adını aldıkları ilk kent.

Yakın çağımızın en küçük ve en “kısa süreli” devletinin merkezi…Amik ovasının başlangıcında, Amanos dağları ile Habib Neccar dağlarının ortasındaki vadide kurulmuş Antakya, bugünkü konumuyla karşılaştırıldığında inanılmaz bir tarihi zenginliğe sahiptir.

Antakya M.Ö. 4. yüzyılda Suriye Kralı 1. Seleukos tarafından kurulmuş ve babası Antiochos’un adını vermiştir. M.Ö. 64 yılında Roma İmparatorluğu’na bağlanmış ve bu dönemde gelişerek nüfusu 200.000’e ulaşmıştır. Antakya’nın bu gelişmişliği, Akdeniz ile Mezopotamya arasında bir köprü oluşturmasından kaynaklanmıştır. Gemiler kıyıdan 29 km uzaklıktaki bu kente Asi nehri üzerinden gelebiliyorlardı. Hareketli bir ticari hayat ve lüks malların üretimi şehre büyük bir zenginlik kazandırmıştı. Bu zenginlik dönemi, şehrin 526 depreminde yerle bir olmasına kadar sürdü.

Antakya daha sonra 300 yıl süreyle Arap-İslam ordularının denetiminde kaldı. Ardından Bizans ve Selçuklu dönemi yaşandı. 1516’da Osmanlı şehri oldu. 1918’de Fransız işgaline uğradı. 1938’de bağımsız bir devlet statüsü kazandı. 1939’da da Hatay Devlet Meclisi’nin verdiği kararla Türkiye’ye bağlandı.

Kaynak: edebiyatogretmeni.net

1 yorum

  1. Bence ANTAKYA dunyanin en guzel sehridir.Antakyada dogdum orada gencligim gecti,askerlik nedeni ile Korea gittim.Vapurumuz bir cok limanlara ugradi,Izmirden Korea kadar bircok memleketlere ugradik,donusumuzde degisik limanlarada ugradik.uzun zaman o guzelim sehirde yasadiktan sonra gencligin deliligine aldanarak Kandaya goc ettik,her firsatta ailemi ve en sevdigim dunyanin rn guzel sehrini ziyaret ettimé.Tekrar ederim gezdigim sehirlerin en tatlisi ve en guzeli ANTAKYA.Acidigim ve uzuldugum tek birsey o guzelim Asi nehrinin koprusunu sokmusler,halbuki yaliniz yayalara biraksalardi.O karari verenler yurtdisina gondermeli

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*