Harbiye Hakkında

Güzel ve Yeşil Belde Harbiye’nin ilk tanıtım sayfasına hoşgeldiniz.

harbiye.info isminden de anlışılabileceği gibi bir tanıtım sitesidir. Sayfanın öncelikli amacı Harbiye’nin tanıtımına katkı yapmaktır.

Bir çok alanda olduğu gibi Harbiye‘nin tanıtım alanında da geride olduğunu söylememize kimse karşı çıkmaz sanırız. Bu konudaki eksikliği biraz da olsa giderebilirsek, ne mutlu bize. Bu bağlamda ziyaretçilerimizin de desteğine başvuracağız. Harbiye hakkındaki yazılı bilgi, resim ve videoların bize ulaştırılması halinde sayfamıza zenginlik katacağına inanıyoruz.

Bilindiği üzere Antakya‘yı çok farklı ülkelerden turistler ziyaret etmektedir. Arap yarımadası ağırlıklı olmak üzere asya, avrupa hatta denizaşırı ülkelerden, medeniyetin beşiği olan bu şehre turistler akın etmektedir. Turistlerin de bu siteden yararlanabilmesi ve Harbiye‘mizi ziyaret etmelerini sağlamak adına İngilizce bilgilerin yer alması gerektiği kanaatindeyiz. Türkçe altyapıdan sonra, İngilizce’yi de hazırlamayı planlamaktayız.

Bu sayfa herhangi bir düzene karşı durma veya herhangi bi siyasi duruşu destekleme maksatlı olmadığından, herhangi bir eleştirileride bulunacaksa Güzel Harbiye‘ye katkı sağlayacak, nesnel ve yapıcı olmasına dikkat edilmesini temenni ediyoruz.

Harbiye hakkında biraz konuşacak olursak;

Sürekli karşılaşılan bir husus olduğundan Antakya-Hatay ikilemini sonlandırmak maksadıyla bir açıklama yapalım.  Antakya, Hatay ilinin oniki ilçesinden biri olan merkez ilçedir. Bazı kaynaklar Hatay yerine merkez ilçenin yani Antakya’nın adını yazabilmektedir.

Harbiye de, Antakya ilçesine bağlı yaklaşık 45,000 nufuslu bir bucaktır. Nüfus bilgileri daha açık bir şekilde irdelenecek olursa;

Bucak Belde/Köy Toplam Erkek Kadın
Harbiye Bahçeköy 1.084 560 524
Balıklıdere 1.224 589 635
Bostancık 977 507 470
Çardaklı 525 248 277
Değirmenyolu 2.088 1.037 1.051
Döver 1.755 825 930
(B) Gümüşgöze 4.527 2.256 2.271
(B) Harbiye 25.001 12.239 12.762
Samankaya 1.521 701 820
Sinanlı 1.113 511 602
(B) Yeşilpınar 3.706 1.828 1.878
Bucak toplamı 43.521 21.301 22.220

şeklindedir.

Kaynak için tıklayınız.

Geçmişi çok eskilere dayanan bu şirin beldenin tarihteki adı Daphne (defne) olarak bilinmektedir.Harbiyenin Mitolojik hikayesini okumak için tıklayınız.

Konum olarak Antakya şehir merkezine 7 km mesafededir. E-91 karayolu üzerinde olan Harbiye’nin yaklaşık 50 km sonra Suriye sınırı mevcuttur.

Doğallığı, yeşil alanların- mesire yerlerinin bolluğu ve şelaleleri bir arada barındıran Harbiye, konumu itibari ile Ortadoğu’yu Türkiye’ye bağlayan yol üstünde bulunduğundan bu ülkelerden gelen turistlerin hem uğrak yeri, aynı zamanda konaklama ve eğlence yeridir.

Oteller ve çok sayıda pansiyon yanında, halkın bir kısmı evlerininin bir kısmını yaz mevsiminde turistlere kiraya vermektedir. Turistler, genellikle Arap ülkelerinden gelmektedir.

Harbiye beldesinde yumuşak iklim sayesinde her türlü sebze ve meyve yetişmektedir.Sebze tarımı genellikle ihtiyaca yönelik yapılmakta iken, meyvecilik (erik, nar ve hurma başta olmak üzere) ticari bir artı değer sağlamaktadır.

Harbiye beldesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinde zeytincilik ve zeytin yağı üretimi de önemli bir tarımsal uğraştır.

Defne bitkisi tarih boyunca bölge ile özdeşleşmiş olup, halihazırda hane ihtiyacı için ve daha çok ticaret amacıyla defne sabunu ve defne yağı imalatı devam etmektedir.

Antik çağın ünlü Daphne kentidir. Mitolojik hikaye için tıklayınız. Seleucus döneminde, çağlayanlarıyla tanınan ve bir sayfiye yeri olan Harbiye, çok sayıda köşkleri, tapınakları ve eğlence yerleri ile ünlüydü. Stadyumunda düzenlenen olimpiyatların ihtişamı dillere destandı.Ancak şiddetli depremler bu şehri yerle bir etmiş, günümüze gözle görülür herhangi bir eser kalmamıştır.

Harbiye mutfak kültürü açısından Türkiye’de çok önemli bir yere sahiptir. Birçok restorantı bünyesinde barındıran belde gerek mezeleriyle gerek kebaplarıyla ün salmıştır.


2 yorum

  1. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and
    i was just curious if you get a lot of spam remarks?
    If so how do you stop it, any plugin or anything you
    can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*