Sağlıkta İlaç Takip Dönemi

Değerli okurlarım 24 ocak ta sağlıkta yeni bir döneme gireceğiz.
Sizleri biraz ön bilği vermek istiyorum.

Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu söyle anlattı.images (4)

‘İlaç Takip Uygulaması’ adı verilen sistemle artık kutuların üzerindeki karekod, akıllı cep telefonlarıyla okutulabilecek. 24 Ocak’ta başlayacak.
Karekodun ilaç sektöründe ilk kez Türkiye’de hayata geçirileceğini söyledi. Müezzinoğlu, “Cep telefonunuzu karekod üzerine getirdiğimiz zaman, ‘İlacınız sisteme kayıtlıdır’ yazısı çıkacaktır.” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Basın mesublarının önünde sistemi denemek istemişdir fakat Sağlık Bakan Mehmet Müezzinoğlu büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

indir

Bakanın cep telefonu programı, karekod okumasını gerçekleştiremedi. Yardımcıları ve korumalarının başka ilaç getirmesine rağmen denemeler sonuç vermedi. Yaklaşık 3 hafta sonra kullanıma girecek ve fotoğraf çeker gibi ilacın karekoduna okutulacak olan program 3 şeyi tespit edecek. Bunlar: İlacın sisteme kayıtlılığı, yurtdışından gelme izni ve piyasadan toplatma durumu

Basın mesupları Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na ‘Tam Gün yasası’ ilede sorular sordular.

Basın mesuplarının sorularını cevaplayan Bakan Müezzinoğlu, yürürlüğe giren ‘Tam Gün Yasası’ ile ilgili şunları söyledi: “Bundan sonraki süreçte bir tarafta muayenehane diğer tarafta devlette çalışma gibi bir durum olmayacak. Normal mesaisinden sonra ek mesai yapmak isteyen hocalarımıza farklı alternatifler oluşturduk. Bu uygulamalardan biri, kendi kurumunda saat 17.00’den sonra ve hafta sonu çalışabilmesi. Onun dışında özel sektör veya vakıf hastaneleri ile kurumsal sözleşme yaparak oralarda çalışılabilecek.”

images (3)

 

 

images (2)

 

 

Bazı nedenlerden dolayı yazılarımın gecikmesinden dolayı siz çok değerli okurlarımın affına sığınıyorum.

Saygı ve Sevgilerimle

Sultan-ı Yegah