St.Pierre Kilisesi

St. Pierre Kilisesi

Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde yer alıyor. Doğal bir mağara iken eklemelerle kiliseye dönüştürülen St. Pierre’nin, dünyanın ilk kilisesi olduğuna inanılır. Ayrıca tarihte ilk defa bu kilisede Hz. İsa’nın dinini tanıyanlar “Hristiyan” adını almış. Bu sebeple birçok turistin ilgisini çekiyor. Kilise, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Pierre’nin Hz. İsa’nın ölümünden sonra Hristiyanlığı yaymaya çalıştığı yer olarak da önemli bir dini merkez. 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından hac yeri olarak ilan edilmiş. Her sene 29 Haziran günü burada tören düzenleniyor.
Kilisenin zemininde mozaik kalıntılar, duvarlarda ise freskler bulunuyor.Antakya’nın 2 km. kuzeydoğusundaki kayalara oyularak yapılmış St. Pierre Kilisesi, Hristiyan sözcüğünün ilk kez kullanıldığı kilise. Kilisenin içindeki kayalardan damlayan su yüzlerce yıldır şifalı olarak kabul ediliyor.
Ortodoks KilisesiAntakya, Hristiyanlık aleminin önemli merkezlerinden biri. İlk Hristiyan kilisesi adını taşıyan Ortodoks Kilisesi, Hristiyan azizlerinin dinlerini yayma çabaları sonucu kurulmuş. 1860 yılında yapımına başlanmış kilise, 1872 depreminden büyük hasar görünce 1900 yılında restorasyon görmüş. Doğu Ortodoks kiliselerinin en güzellerinden biri olarak tanınan kilise aynı zamanda Küdus Kilisesi’nden sonraki en eski kilise. Ön yüzü 70X70 cm2’li iki sütun üzerine oturtulmuş. Üç salonu bulunan kilisenin üç kraliyet kapısı mevcut. Batıda kadınlara ait iki kat ve batı, kuzey ve güney kapıları bulunuyor. Kilisenin heykel bölümünde paha biçilmez bir antika yer alıyor. Gümüş üzerine inci işlemeli bardak kapağı ve tepsisi. Kilisedeki antik ikonalar ise Bizans, Rus ve Suriye kaynaklı.

Kaynak: gezikolik.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*